Mediana stawki godzinowej freelancerów technologicznych jest o 70% wyższa niż wszystkich pracowników w USA. Czasy, kiedy freelancerami byli głównie pisarze, artyści i dziennikarze, bezpowrotnie minęły.
Pracownicy z sektora technologicznego – zgodnie z danymi zawartymi w raporcie „Freelancing in America 2019” – należą do najbardziej poszukiwanej grupy freelancerów. Raport ujawnił również, że dochód, który generują wynosi prawie 1 bilion dolarów.
Badanie wykazało też, że największa grupa freelancerów (49%) to wykwalifikowani specjaliści. Wielu z nich pracuje w zawodach związanych z programowaniem, konsultingiem i – ogólnie – IT. Należą oni również do najlepiej opłacanych freelancerów. Mediana ich stawki godzinowej to 28 dolarów, czyli więcej niż w przypadku 70% wszystkich pracowników w USA (ich mediana to 18,80 dolarów).
– Technologia, w tym przede wszystkim narzędzia umożliwiające pracę zdalną, takie jak Microsoft Office 365 i Google Hangouts, umożliwiają ludziom podjęcie pracy niemal z dowolnego miejsca na ziemi – mówi Adam Ozimek, główny ekonomista w firmie Upwork, przytaczając dane, według których 77% przebadanych freelancerów zgadza się co do tego, że technologia ułatwia im znajdowanie zleceń.
Prawie połowa (48%) menedżerów młodszego pokolenia – zarówno Millenialsów, jak i pochodzących z wczesnego Pokolenia Z – zajmuje stanowiska już dyrektorskie, a – jak wynika z raportu Upwork „Future Workforce” – do 2028 roku młodzi będą stanowić 58% siły roboczej. To diametralnie zmieni rynek pracy, bo Generacja Z jest przyzwyczajona do wykonywania zadań zdalnie, w czym nie widzi problemu już prawie 70% menedżerów. Według badań Upwork młodsi menedżerowie są o 28% bardziej skłonni do korzystania z elastyczności pracy zdalnej niż pokolenie Baby Boomers.
– Freelancing to ogromna siła technologiczna dla profesjonalistów – dodaje Stephane Kasriel, CEO Upwork. – Wiele start-upów technologicznych szuka pracowników zainteresowanych elastycznymi formami zatrudnienia, którzy mogą pomóc w rozwoju firm we wczesnej fazie.
Z danych płynących z raportu wynika, że praca wolnego strzelca jest bardziej niż kiedykolwiek szanowaną ścieżką kariery długoterminowej. Prawie wszyscy (96%) twierdzili, że rynek pracy bardzo zmienił się w ciągu ostatnich trzech lat z korzyścią dla freelancerów, a, co znamienne, 71% z nich, twierdzi, że freelancing jest postrzegany coraz pozytywniej.