Karta podatkowa
Karta podatkowa to forma opodatkowania dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą oraz spółek cywilnych osób fizycznych. Jest to najprostszy sposób rozliczenia przeznaczony dla niewielkich zakładów usługowych, wytwórczo-usługowych i handlowych. Można nią opodatkować np. usługi zegarmistrzowskie, tapicerskie czy usługi krawieckie, handel detaliczny, częściowo także rolnictwo i inne.
Dokumentacja i rozliczenie roczne
Podatnicy prowadzący działalność opodatkowaną w formie karty podatkowej są zwolnieni z obowiązku prowadzenia ksiąg, składania zeznań podatkowych w ciągu roku oraz wyliczania zaliczek na podatek dochodowy.
Jeśli podatnik będący na karcie podatkowej zostaje płatnikiem podatku VAT, musi prowadzić ewidencje wymagane przez tę ustawę, czyli ewidencję sprzedaży i zakupu VAT.
Obowiązkowe jest przechowywanie kopii wystawianych rachunków lub faktur (w kolejności numerów) w okresie pięciu lat podatkowych, licząc od końca roku, w którym wystawiono rachunek lub fakturę.
Ustaloną przez urząd skarbowy kwotę podatku pomniejszoną o zapłaconą składkę na ubezpieczenie zdrowotne należy wpłacić na rachunek lub w kasie urzędu do 7. dnia każdego miesiąca. Podatek płaci się za miesiąc poprzedni. Wyjątkiem jest grudzień ponieważ z racji końca roku kwotę podatku za ten miesiąc podatnicy są zobowiązani wpłacić do 28 grudnia.
Podatnicy karty składają roczne zeznanie PIT-16A, w którym wykazuje się składki zdrowotne zapłacone w poszczególnych miesiącach i odliczone od karty podatkowej. Zeznanie to składa się do końca stycznia. Podatnicy, którzy wybiorą zryczałtowane formy opodatkowania (karta podatkowa, ryczałt), nie mogą skorzystać ze wspólnego rozliczenia z małżonkiem lub jako osoby samotnie wychowujące dzieci.
Aby rozliczać się w formie karty podatkowej należy spełnić następujące warunki:
- działalność, którą chce prowadzić podatnik musi być wymieniona w załączniku nr 3 do Ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez
osoby fizyczne z dnia 20 listopada 1998 (załącznik nr 1). - prowadzący działalność nie może korzystać z usług innych firm, a także
zatrudniać osób na umowę zlecenia i o dzieło do wykonywania prac związanych ze swoją działalnością. Bez przeszkód można natomiast zatrudniać osoby na umowę o pracę. - współmałżonek nie może prowadzić działalności gospodarczej w tym samym zakresie. Dozwolone jest natomiast, aby współmałżonek pracował razem z podatnikiem, ale nie może on posiadać swojej firmy, której działalność jest taka sama jak podatnika lub się z nią pokrywa.
- nie można świadczyć usług i produkować dla innych firm. Pozostają jedynie
odbiorcy indywidualni.
Wysokość podatku
Naczelnik urzędu skarbowego, uwzględniając wniosek o zastosowanie karty podatkowej, wydaje decyzję ustalającą wysokość podatku dochodowego w formie karty podatkowej, odrębnie na każdy rok podatkowy. Jeżeli działalność jest prowadzona w formie spółki, w decyzji tej wymienia się wszystkich jej wspólników. Wysokość podatku przy karcie zależy od rodzaju prowadzonej działalności, wielkości miejscowości, w której jest prowadzona, oraz liczby zatrudnionych – załącznik nr 1.