Blended learning – popularna metoda nauczania
Podejmując pracę zawodową, jednym z naszych głównych celów jest stały rozwój oraz poszerzanie kompetencji, które dają nam szansę na awansowanie w hierarchii przedsiębiorstwa, a co za tym idzie – osiągnięcie sukcesu. Możliwość korzystania z oferty szkoleniowej jest istotnym benefitem dla pracowników, którzy chętnie z tej opcji korzystają. Popularną metodą szkoleniową jest blended learning, inaczej nazywany nauczaniem mieszanym. Na czym polega blended learning i jakie są jego zalety?
Blended learning – na czym polega?
Blended learning to popularna metoda nauczania, przeznaczona głównie dla osób dorosłych w postaci szkoleń lub e-learningu. Polega ona na jednoczesnym wykorzystaniu wielu metod poszerzania kompetencji pracowników. To od ucznia zależy jakie metody zostaną wykorzystane w tej formie nauki, gdyż to właśnie do jego potrzeb dostosowuje się szkolenie. Takie indywidualne podejście do rozwoju sprawia, że blended learning należy współcześnie do jednej z najbardziej skutecznych form nauczania i poszerzania kwalifikacji zawodowej.
Wykorzystując metodę blended learning podczas szkoleń, uczestnik otrzymuje gwarancję, że nauczy się przydatnych rzeczy, których zastosowanie znajdą w trakcie pracy. Program tego typu szkolenia jest bardzo precyzyjnie dopasowany do ucznia, a w jego skład wchodzą np. warsztaty, wideokonferencje, szkolenia multimedialne, testy, konferencje czy mentoring i spotkania z trenerami.
Blended learning – zalety i wady
Blended learning, jak już wcześniej wspomnieliśmy, to nowoczesna i często wykorzystywana metoda rozwoju kompetencji pracowników. Przyjrzyjmy się zaletom i wadom tego rozwiązania.
Zalety blended learningu
Dostosowanie do indywidualnych potrzeb
Szkolenia są spersonalizowane i dostosowane do indywidualnych potrzeb uczestników, co zapewnia uzyskanie oczekiwanych przez nich kompetencji. Podejście oparte na łączeniu różnych metod nauki jest zdecydowanie bardziej skuteczne od tradycyjnych metod przyswajania wiedzy. Dzięki temu, wysiłki podejmowane przez uczestników szkoleń nie pójdą na marne, a ich wiedza będzie efektywnie wykorzystywana w przyszłości.
Nieograniczony dostęp do wiedzy
Dostęp do platformy e-learningowej, umożliwia nieograniczony dostęp do testów, filmów oraz wielu innych materiałów szkoleniowych, co pozwala nam na naukę w każdej wolnej chwili. Jedynym wymaganiem jest dostęp do internetu i chęć pozyskiwania wiedzy.
Dostęp do postępów i wymiana informacji
Znaczącą zaletą platform e-learningowych jest stały dostęp do postępów poczynionych przez uczestników kursów. Za ich pośrednictwem możliwy jest również kontakt z trenerami oraz innymi uczestnikami kursu, co pozwala nam na konsultacje z innymi osobami i zadawanie pytań na forum. Dzięki tym funkcjonalnościom jesteśmy na bieżąco informowani, nad czym musimy pracować oraz czy wkładamy w naukę wystarczający wysiłek.
Oszczędność czasu i pieniędzy
Dostęp do platformy z dowolnego miejsca, pozwala zaoszczędzić wiele czasu, który musielibyśmy poświęcić na dojazdy. Ponadto uczestnik ma możliwość realizacji szkolenia we własnym tempie, bez względu na progres pozostałych członków grupy. Tego typu kursy są również o wiele tańsze od klasycznych metod szkoleniowych, co pozwala nie tylko na oszczędność czasu, ale także pieniędzy.
Wady blended learningu
Ograniczony kontakt z ludźmi
Pomimo możliwości konsultacji z ludźmi znajdującymi się w obszarze kraju, a nawet z innych narodowości w celu wymiany doświadczeń, większą część kursu realizujemy samodzielnie. Nie każdemu odpowiada taka forma rozwoju, ponieważ dyskusje twarzą w twarz mogą mieć bardzo pozytywny wpływ na naukę.
Źle dopasowana platforma
Dla użytkowników ważne jest, aby platforma e-learningowa była łatwa w obsłudze i intuicyjna, jednak nie każda z nich spełnia te wymagania. Może to skutkować utrudnioną nauką oraz dodatkowym stresem dla osoby chcącej pozyskać wiedzę. Ostatecznie niedopasowanie platformy do indywidualnych potrzeb użytkownika może doprowadzić do niezadowolenia z metody szkoleniowej, jaką jest blended learning.
Niedostosowanie do potrzeb
Nierzadko możemy spotkać się z sytuacją, w której przed rozpoczęciem szkolenia nie zostaną przeprowadzane żadne testy weryfikujące wiedzę i potrzeby uczestnika. W takiej sytuacji metody nauczania są narzucane z góry, przez co nauka jest nieefektywna, a uczestnikom brakuje motywacji i nie czerpią satysfakcji z tego sposobu nauczania.
Blended learning jest bardzo popularną formą rozwoju osobistego, która pozwala na naukę opierającą się na czerpaniu interesujących nas treści z różnorodnych narzędzi i materiałów tak, aby efektywnie przyswoić wiedzę. Pozwala to na lepsze wykorzystanie jej w praktyce i większe zadowolenie ze szkoleń.