Blended learning – popularna metoda nauczania
Podejmując pracę zawodową, jednym z naszych głównych celów jest stały rozwój, poszerzanie kompetencji, które dają nam szansę na awansowanie w hierarchii przedsiębiorstwa, a co za tym idzie – osiągnięcie sukcesu. Możliwość korzystania z oferty szkoleniowej jest istotnym benefitem dla pracowników, którzy chętnie z tej opcji korzystają. Popularną metodą szkoleniową jest blended learning, inaczej nazywany nauczaniem mieszanym. Na czym polega blended learning i jakie są jego zalety?
Blended learning – na czym polega?
Blended learning to popularna metoda nauczania, która przeznaczona jest głównie dla osób dorosłych, tj. szkolania czy e-learning. Polega ona na jednoczesnym wykorzystaniu wielu metod poszerzania kompetencji pracowników. To od ucznia zależy jakie metody zostaną wykorzystane w tej formie nauki, gdyż to właśnie do jego potrzeb dostosowuje się szkolenie. Takie jednostkowe podejście do rozwoju sprawia, że blended learning należy współcześnie do jednej z najbardziej skutecznych form nauczania i poszerzania kwalifikacji zawodowej.
Wykorzystując metodę blended learning podczas szkoleń, gwarantujemy uczestnikom, że nauczą się oni przydatnych rzeczy, które będą przez nich wykorzystywane w trakcie pracy. Program szkolenia jest bardzo precyzyjnie dopasowany do ucznia, a w jego skład wchodzą np. warsztaty, wideokonferencje, szkolenia multimedialne, testy, konferencje czy mentoring i spotkania z trenerami.
Blended learning – zalety i wady
Blended learning, jak już wcześniej wspomnieliśmy, jest nowoczesną i często wykorzystywaną metodą rozwoju kompetencji pracowników. Przyjrzyjmy się zaletom i wadom tego rozwiązania.
Zalety blended learningu
Dostosowanie do indywidualnych potrzeb
Szkolenia są spersonalizowane i dostosowane do indywidualnych potrzeb osoby, która bierze w nich udział, co zapewnia zdobycie przez nią oczekiwanych kompetencji. Takie podejście i łączenie różnych metod nauki jest dużo bardziej skuteczne. Dzięki temu, wysiłki podejmowane przez uczestników szkoleń nie pójdą na marne, a ich wiedza będzie efektywnie wykorzystywana w przyszłości.
Nieograniczony dostęp do wiedzy
Dostęp do platformy e-learningowej, daje nam nieograniczony dostęp do testów, filmów oraz wielu innych materiałów szkoleniowych, co pozwala nam na naukę w każdej wolnej chwili. Wystarczy nam jedynie dostęp do internetu i chęci do nauki.
Dostęp do postępów i wymiana informacji
Ważną zaletą platform e-learningowych jest stały dostęp do postępów poczynionych przez uczestników kursów. Możliwy jest również kontakt z trenerami oraz innymi uczestnikami kursu, co pozwala nam na konsultacje z innymi osobami i zadawanie pytań na forum. Dzięki tym funkcjonalnościom, jesteśmy na bieżąco informowani nad czym musimy pracować oraz czy wkładamy w naukę wystarczający wysiłek.
Oszczędność czasu i pieniędzy
Dostęp do platformy z praktycznie każdego miejsca, umożliwia nam oczywistą oszczędność czasu. Nie musimy poświęcać go na dojazdy i możemy realizować szkolenie we własnym tempie, bez względu na potrzeby całej grupy. Takie kursy są również o wiele tańsze od klasycznych metod szkoleniowych, co pozwala nam nie tylko na oszczędność czasu, ale również pieniędzy.
Wady blended learningu
Ograniczony kontakt z ludźmi
Mimo, że możemy konsultować się z ludźmi z różnych miejscowości, a nawet krajów i wymianiać się doświadczeniami, większą część kursu realizujemy samodzielnie. Nie każdemu odpowiada taka forma rozwoju, ponieważ dyskusje twarzą w twarz mogą mieć bardzo pozytywny wpływ na naukę.
Źle dopasowana platforma
Ważne, aby platforma e-learningowa była łatwa w obsłudze i intuicyjna, jednak nie każda jest dopasowana do potrzeb użytkowników. Może to utrudniać naukę i być stresujące dla osoby uczącej się. Ostatecznie, może do doprowadzić do niezadowolenia z metody szkoleniowej jaką jest blended learning.
Niedostosowanie do potrzeb
Może się zdarzyć, że przed rozpoczęciem szkolenia nie zostaną przeprowadzane żadne testy weryfikujące wiedzę i potrzeby uczestnika. Metody nauczania są narzucane z góry, przez co nauka jest nieefektywna, uczestnikom brakuje motywacji i nie czerpią satysfakcji z tego sposobu nauczania.
Blended learning jest bardzo popularną formą rozwoju osobistego, która pozwala na naukę opierającą się na czerpaniu interesujących nas treści z różnorodnych narzędzi i materiałów tak, aby efektywnie przyswoić wiedzę. Pozwala to na lepsze wykorzystanie jej w praktyce i większe zadowolenie ze szkoleń
Może Cię również zainteresować