
Co to jest prokrastynacja i co jej sprzyja?
Prokrastynacja to słowo, które często funkcjonuje jako wytłumaczenie lenistwa. Jednak według psychologów przyczyny jego występowania są dużo bardziej złożone. Nie oznacza zwyczajnego braku chęci do wykonywania obowiązków, ale ze względu na powtarzalne cykle działań polegających na samo utrudnianiu urosło do rangi zaburzenia psychicznego.
Co to jest prokrastynacja?
Prokrastynacja to regularne, wręcz nałogowe odkładanie swoich obowiązków na później, co może nieść za sobą pewne konsekwencje. Czekanie z ważnymi zadaniami, projektami do ostatniej chwili powoduje ich niedokładne wykonanie. Korzystając z niedostatecznej ilości czasu, sprawiamy, że nasze obowiązki nie mogą zostać prawidłowo i porządnie wykonane. Osoby, których dotyczy prokrastynacja, często nie są w stanie zrealizować swoich celów zarówno zawodowych jak i życiowych, gdyż z trudem rozpoczynają zadania, które nie mają określonego czasu wykonania.
Podejścia do pracy, które sprzyjają prokrastynacji
Prokrastynacji sprzyja przede wszystkim nieodpowiednie podejście do pracy i pewne sposoby myślenia. Sprawia to, że dużo łatwiej jest się jej poddać. Dlatego właśnie warto wiedzieć jakich pułapek we własnym postępowaniu unikać.
To na pewno będzie bardzo trudne
Zakładanie z góry, że zadanie, które nam zlecono nie będzie dla nas ani łatwe ani przyjemne, powoduje, że odkładamy je na później. Wiedząc, że dany projekt będzie trudny czy zajmie nam dużo czasu dajemy sobie pewnego rodzaju przyzwolenie na opóźnianie jego wykonania. Skupianie się na negatywach danej sytuacji sprzyja prokrastynacji.
Muszę wykonać to idealnie
Niestety, ale prokrastynacja często dotyczy właśnie perfekcjonistów. Z psychologicznej perspektywy, całkowite niewykonanie zadania jest dla nich bardziej akceptowalne, niż stawienie czoła porażce lub wykonaniu pracy o niskiej jakości.
Nie mogę się skupić
Problemy z koncentracją są dość powszechnym zjawiskiem. Można je tłumaczyć na wiele sposobów, jednak nie zmienia to faktu, że prowadzą do prokrastynacji. Są osoby, którym łatwiej utrzymać koncentrację, gdy zbliża się deadline wykonania zadania. W takiej sytuacji najlepiej poszukać przyczyn swojej dekoncentracji i spróbować ją zwalczyć.
Na pewno nie zrobię tego dobrze
Lęk przed przegraną, w tym wypadku niepoprawnym wykonaniem zadania, sprawia, że wolimy odłożyć coś na później i jednocześnie uniknąć porażki. Można sobie tłumaczyć takie działanie stratą czasu, jeśli spróbujemy i nie odniesiemy sukcesu.
Wiedząc, co sprawia, że ludzie mają tendencję do prokrastynacji, mamy dużo większe szanse na jej uniknięcie. Odpowiednie myślenie i nastawienie do swoich obowiązków to spory sukcesu. Jeżeli będziemy pracować nad tym, aby nie wpadać w pułapki, które nas demotywują, nie będziemy odkładać wszystkiego na później, a to zwiększy efektywność naszej pracy i zmniejszy stres z nią związany.
Polecamy także:Chcesz rzucić etat i przejść na freelance? O tym musisz pamiętać.