
Grafik designer – 14 przydatnych narzędzi
Praktyczne narzędzia grafik designera
Poniżej nasze zestawianie najciekawszych narzędzi służących m.in. do:
- pobierania palety kolorów,
- do tworzenia wykresów,
- zarządzania projektami,
- przesyłania plików,
- rozpoznawania fontów,
- planowania układów aplikacji,
- tworzenia wizualizacji,
- a także darmowe elementy interfejsu i inne.
Zaczynamy.
1. Basiliq Freehand UI Kit

2. Free Vector Maps
W poszukiwaniu dobrej jakości map wektorowych, grafik powinien zajrzeć na Free Vector Maps. Jest to zbiór wysokiej jakości map w formacie wektorowym, przedstawiających państwa, kontynenty, świat i kula ziemską.
3. AdParlor
AdParlor to łatwe w obsłudze narzędzie grafik designera, które pozwala stworzyć wizualizację wyglądu reklamy w social mediach jeszcze przed publikacją. W ten sposób można szybko i łatwo wyłapać ewentualne niedociągnięcia. AdParlor współpracuje m.in.z Facebookiem, Instagramem, Twitterem czy LinkedInem. Korzystanie z narzędzia jest darmowe.
4. Am I Responsive

5. Responsinator
Responsinator to kolejne z możliwych narzędzi grafik designera do sprawdzania responsywności strony internetowej. Po wpisaniu adresu w odpowiednie pole narzędzie wyświetla obraz mobilnej strony na iOSie i Androidzie.
6. Gliffy

7. IrfanView
IrfanView to popularna (i darmowa) na całym świecie przeglądarka plików graficznych. Korzystają z niej nie tylko graficy-amatorzy, ale również profesjonaliści. IrfanView obsługuje większość dostępnych formatów, min. JPG, IMG, BMP czy PSD. Użytkownik ma dostęp nie tylko do wielu opcji związanych z przeglądaniem plików graficznych, ale również do prostej obróbki zdjęć.
8. InVision
Innym narzędziem, które powinien docenić niejeden grafik designer, będzie InVision. Za jego sprawą możliwe jest stworzenie prototypu serwisu i przetestowanie jego użyteczności. W tym celu wystarczy przeciągnąć do programu widoki w formie plików graficznych. Korzystając z darmowej wersji, możesz przechowywać jeden projekt.
9. Paletton

10. Coolors
Dla niektórych grafików bardziej intuicyjnym programem może się okazać Coolors, które również pozwala stworzyć pożądaną paletę kolorów. Kolory można dowolnie ze sobą zestawiać, a stworzony wachlarz kolorystyczny pobrać jako plik PDF, PNG, SCSS, SVG.
11. Fontface Ninja
Fontface Ninja to wtyczka do sprawdzania i pobierania fontów znajdujących się na stronach internetowych.
12. WhatTheFont!
Kolejnym narzędziem grafik designera do sprawdzania fontów może być WhatTheFont! Jego działanie polega na przeciągnięciu do programu pliku PNG, GIF lub JPG z interesującym nas fontem. W odpowiedzi uzyskamy nie tylko nazwę czcionki, ale i propozycje kilku podobnych.
13. WeTransfer
Innym przydatnym narzędziem grafik designera będzie WeTransfer, który pozwala na wysyłanie plików o wadze do 2 GB. Wystarczy załączyć plik, wpisać adresy e-mail, napisać treść wiadomości i gotowe. Załącznik będzie dostępny do pobrania pod otrzymanym linkiem. W ten sposób można wysyłać większe pliki bez obaw o nadmierne obciążenie skrzynki e-mailowej.
14. PicPick
PicPick określany jest przez niektórych jako najlepszy program do tworzenia screenów, a ponadto do prostej obróbki graficznej. Wśród przydatnych funkcji znajduje się m.in. opcja przewijania okna czy korzystania z kilku kart do edycji większej ilości zrzutów.