Programiści
-
Polska Klasyfikacja Działalności
62.01.Z – Działalność związana z oprogramowaniem
Podklasa ta obejmuje pisanie, modyfikowanie, badanie, dokumentowanie i wspomaganie oprogramowania, włączając pisanie zleceń sterujących programami dla użytkowników.
Podklasa ta obejmuje także analizowanie, projektowanie systemów gotowych do użycia:
- rozbudowę, tworzenie, dostarczanie oraz dokumentację oprogramowania wykonanego na zlecenie określonego użytkownika,
- pisanie programów na zlecenie użytkownika,
- projektowanie stron internetowych.
Dodatkowe PKD, które można wpisać
46.51.Z Sprzedaż hurtowa komputerów, urządzeń peryferyjnych i oprogramowania
47.41.Z Sprzedaż detaliczna komputerów, urządzeń peryferyjnych i oprogramowania prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach
58.29.Z Działalność wydawnicza w zakresie pozostałego oprogramowania
62.02.Z Działalność związana z doradztwem w zakresie
62.03.Z Działalność związana z zarządzaniem urządzeniami informatycznymi
62.09.Z Pozostała działalność usługowa w zakresie technologii informatycznych i komputerowych
63.11.Z Przetwarzanie danych; zarządzanie stronami internetowymi (hosting) i podobna działalność
63.12.Z Działalność portali internetowych
-
Uprawnienia zawodowe/ koncesje
Usługi programistów (informatyków) działających na zasadach freelancingu (samozatrudnionych) nie są objęte monopolem państwowym i koncesjonowaniem. Aby świadczyć tego typu usługi wystarczy zdobyte doświadczenie zawodowe w tym kierunku, praktyka, znajomość języka angielskiego. Ukończone kursy, szkolenia z tej dziedziny potwierdzone certyfikatem również będą ważnym czynnikiem dla potencjalnych odbiorców lub pracodawców. Osoby z tej branży powinni również obcować z coraz to nowszymi technologiami.
-
Przynależność do organizacji zawodowych
Przynależność jest dobrowolna. Koszty składek, opłat wpisowego przy dobrowolnej przynależności co do zasady nie są uznawane za koszty uzyskania przychodów.
-
Możliwe metody opodatkowania i obowiązki księgowe
Usługi samozatrudnionych programistów wyłączone są z opodatkowania kartą podatkową. Programista może wybrać metodę opodatkowania ryczałt ewidencjonowany; stawka podatku dla usług IT to 20%.; przy doradztwie w zakresie sprzętu komputerowego, w zakresie oprogramowania, przetwarzania danych podatnik opłaca 17% podatku.
Podstawową formą opodatkowania, jaką mogą wybrać osoby zamierzające świadczyć usługi programistyczne i pochodne do nich to książka przychodów i rozchodów na zasadach ogólnych lub na podatku liniowym.
Podatek VAT
Usługi programistów opodatkowane są stawką 23%. Przedsiębiorca rozpoczynający działalność gospodarczą może skorzystać ze zwolnienia podmiotowego. Limit zwolnienia podmiotowego w 2011r. wynosi 150 000zł.
W świetle art. 41 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług – usługi twórców, i artystów wykonawców w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania opodatkowane są stawką 8%. Stawka ta nie ma zastosowania do usług świadczonych w ramach działalności gospodarczej a jedynie do autorskich umów o dzieło na oprogramowanie, wykonywanych w ramach działalności wykonywanej osobiście, jeżeli nie zostanie spełniony warunek odpowiedzialności zleceniodawcy.
-
Lokal na działalność
Przy samych usługach – mieszkanie prywatne z wydzieloną powierzchnią pod działalność lub odrębna siedziba na biuro.
Przy usługach i handlu detalicznym sprzętem komputerowym warto zainwestować w lokal, który posłuży za sklep. Programiści mogą także prowadzić sklep internetowy.
-
Zasady rozliczeń z pracodawcą
W większości przypadków usługi programistyczne oparte są na zawieranych z pracodawcą umowach.
Przeważające opinie w rozumieniu umowy o dzieło, czy zlecenie są takie, że (niezależnie od tego dla kogo jest wykonywana) jeśli wchodzi w zakres zgłoszonej działalności gospodarczej, to należy ją rozliczyć w ramach działalności gospodarczej. „Usługowa” działalność gospodarcza polega właśnie na realizacji umów o dzieło, umów o świadczenie usług i umów zleceń. Nie są to jednak umowy sensu stricto, w związku z czym świadczenie usług na rzecz pracodawcy o tym samym charakterze co usługi wykonywane na umowę o pracę, zlecenie czy dzieło przed założeniem działalności gospodarczej należy udokumentować fakturą VAT lub rachunkiem i rozliczyć z pozostałymi przychodami w działalności. -
Kasa fiskalna
Przy usługach programistycznych obowiązek zainstalowania kasy fiskalnej powstaje na zasadach ogólnych.
Wyjątkiem, o którym trzeba wiedzieć jest sprzedaż nagranych, z zapisanymi danymi lub zapisanymi pakietami oprogramowania komputerowego (w tym również sprzedawanymi łącznie z licencją na użytkowanie): płyt CD, płyt DVD, kaset magnetofonowych, taśm magnetycznych (w tym kaset wideo), dyskietek, kart pamięci, kartridży. W przypadku prowadzenia tego typu działalności kasa fiskalna musi być zainstalowana przez dokonaniem pierwszej sprzedaży.
Zostaw komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.